PANDEMİDE ÇALIŞMA SÜRESİ İSTİSMARI | Bilemedikleriniz

PANDEMİDE ÇALIŞMA SÜRESİ İSTİSMARI

PANDEMİDE ÇALIŞMA SÜRESİ İSTİSMARI

Pandemide Bitmek Bilmeyen Çalışma Saatleri

 

 

Covid-19 küresel salgında iş verenlerin sokağa çıkma yasağını çalışanları için bitmek bilmeyen çalışma saatlerine dönüştürmesi çalışanların korkulu rüyası haline geldi.

Bir de üstüne küresel salgın nedeniyle tüm dünyada ekonomisi zaten güçlü olamayan yani üretim yapmayan ülkelerde yaşanan ekonomik kriz çalışanların iş kaybı korkusuyla birleşince, bazı işverenlerin krizi fırsata çevirmesine sebep oldu. Olan yine uzun saatler boyunca hiç durmadan evden çalışmak zorunda kalan çalışanlara oldu.

2020 yılının Mart ayından beri dünya genelinde yaşanan Covid-19 küresel salgın ile hayatımız bir daha eskiye dönmemek üzere değişti sanki.

Sevdiklerimizden ayrı kaldık. Sevdiklerimiz hastalandığında yanında olmak yerine aksine uzak durmak zorunda kaldığımız günler yaşıyoruz. Bitti bitiyor derken gülümsemelerimiz maskelerin ardında hapis kaldı.

Bu yeni dünya düzenine alışmaya çalışırken, iş hayatımız da içinden çıkılamaz bir hal almaya başladı. Temelde çalışanların büyük bir kısmı hayatlarını finanse edebilmek adına çalışma hayatında var olmaktadırlar.

Mutlu ve verimli bir çalışan olabilmek için çalışma hayatı ve özel hayat bir denge içerisinde ilerlemek zorundadır. Bir terazinin kefeleri gibi. Herhangi birinde yaşanacak ağırlık, diğer kefenin sekteye uğramasına sebep olacak ve hayat olduğundan daha da zorlaşacaktır.

2020 Mart ayından beri yaşanan küresel salgın nedeniyle evden çalışma düzenine geçilmesi, terazinin iş dünyası kefesini bir daha hiç düzelmeyecek şekilde değiştirdi.

“Nasıl olsa evde” işte bu cümle iş verenlerin çalışanları uzun süre çalışma saatlerine sebep olacak işlere boğmalarının başlangıç cümlesi oldu. Sabahlar kimi zaman 06:00 da başladı kimi zaman geceler sabahlara bağlandı direk.

Çalışanların sokağa çıkamaması evde olduğu her saat çalışması anlamına döndürüldü iş verenler tarafından. Ve çalışanlar geçim kaygısı yüzünden boyun eğmek zorunda kaldılar bu düzene.

 

Tabi ki bu anlatımlar tüm işveren ve çalışanları kapsamıyor ama azımsanmayacak kadar çoklar.

 

İnsanların evde bile olsa, dinlenme, kafasını boşaltma ve kendini motive edecek yöntemlerle vakit geçirmeye de ihtiyaçları olduğunu unutan işverenlere de buradan selam olsun ????

 

Krizi hep kendinden yana fırsata dönüştüren güç sahiplerinin yıllardır bu süregelen tavırlarını değiştirmek,” size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkasına yapmayın” bakış açısı ancak değiştirebilir. Tabi hemen değil zaman içinde…

 

Bugün tüm dünyayı etkileyen bir küresel salgında uzun saatler çalışmak zorunda kalan bir çalışansanız, bir gün iş veren olduğunuzda bu günleri unutmayın yeter.

Çok Okunanlar

PANDEMİDE ÇALIŞMA SÜRESİ İSTİSMARI
PANDEMİDE ÇALIŞMA SÜRESİ İSTİSMARI
2021-08-18
İş Hayatı ve Tezatlıkları
İş Hayatı ve Tezatlıkları
2021-06-29
Satış Ne Değildir?
Satış Ne Değildir?